Încă din zorii dimineții zilei de 16 Septembrie 2018, bunii credincioși ai Catedralei Episcopale din municipiul Miercurea Ciuc și-au întâmpinat Chiriarhul, pe Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, împreună cu clerul slujitor al acestui Sfânt Altar.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a subliniat importanța asumării Crucii Mântuitorului ca jertfă și mărturie a vieții noastre creștinești. De asemenea, Ierarhul a arătat chipul minunat în care toate marile Praznice ale Ortodoxiei se întrepătrund, înălțându-se întru slava Crucii, spre a ne arăta pe noi toți fii și fiice ale Cereștii Împărății.

Răspunsurile liturgice au fost date de trei coruri: corul de copii al Centrului Cultural „Miron Cristea” din Miercurea Ciuc, coordonat, sub binecuvântarea Ierarhului locului, de Dna.Preoteasă Prof. Bijec Loredana, corul obștii monahale al Mănăstirii „Sf.Ierarh Nicolae”, precum și Corala Catedralei Eparhiale.