La ceasul Vecerniei, la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte Sfințite înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa în cuvântul de învățătură a spus credincioșilor: „În Postul Mare în zilele de rând se postește post aspru însă Sâmbăta și Duminica postul primește ceva din lumina Învierii, veșmintele nu mai sunt întunecate ci strălucitoare. Postul alimentar continuă dar primește mângâierea Sfintei Liturghii, adică împărtășirea cu Trupul și Sângele Mântuitorului Hristos. În timpul săptămânii se păstrează ajunarea specifică Postului Mare însă la „apusul soarelui” se săvârșește Liturghia Darurilor mai înainte Sfințite. Ea diferă de celelalte Sfinte Liturghii în sensul că în timpul ei nu se săvârșește Jertfa cea fără de sânge. Aceasta este săvârșită în Duminica anterioară, iar Sfânta Liturghie a Darurilor este o pregătire a comuniunii euharistice. Postul este recăpătarea conștiinței euharistice a lumii căzută în păcat, reintrarea în Rai și așezarea noastră în odihna Împărăției lui Dumnezeu care este ospățul nemuritor cu Mielul lui Dumnezeu. Postul fără Sfânta Cuminecătură este un exercițiu ascetic, iar Sfânta Cuminecătură fără post este prezentarea la nuntă fără pregătire. Liturghia Darurilor este unită cu Vecernia și se săvârșește seara după o ajunare a clerului și credincioșilor care primesc hrana cea mântuitoare care dă viață lumii. În acest fel postul devine ceresc prin Sfânta Împărtășanie, de aceea postul dinaintea Sfintei Liturghii este foame și sete după Dumnezeu, urmat de hrana și băutura cea nemuritoare.”

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu