Administrația Națională a Penitenciarelor organizează concurs de ocupare a trei posturi de preot în sistemul penitenciar din următoarele unități penitenciare: Pentenciarul Galaţi, Penitenciarul Miercurea Ciuc şi Penitenciarul-Spital Bucureşti-Jilava.

Depunerea dosarelor, în vederea înscrierii la concurs  pentru posturile menţionate, se va face în termen de 15 zile lucrătoare, începând cu data de marți, 25 aprilie 2017.

Concursul va consta în: interviu pe teme de specialitate, examinare psihologică, o probă practică de cunoștințe de bază IT  și o probă scrisă care va cuprinde cunostințe legislative specifice, precum și cunoștințe de specialitate legate de profilul postului.

Informaţiile necesare pentru participarea la concurs vor fi precizate pe pagina oficială a Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor www.anp.gov.ro

Concursul se va desfășura la Şcoala Naţională de Pregătire a Agenţilor de Penitenciare Târgu Ocna la o data care va fi comunicată ulterior.