Praznicul Maicii lui Dumnezeu a debutat încă din zorii zilei cu slujirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii sub protia Înaltpreasfinției Sale, a Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, alături de un sobor lărgit de Ierarhi, format din: Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, dar și a numeroși preoți și diaconi.

    După citirea Sfintei și Dumnezeieștii Evanghelii cuvântul de învățătură a fost rostit de Înaltpreasfinția Sa Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, care a arătat importanța Sărbătorii de astăzi și motivele care au dus la înscrierea acesteia în calendarele noastre cu roșu: „Maica Domnului, Mama neamului omenesc, a devenit mai cinstită decât Heruvimii și mai mărită fără de asemănare decât serafimii, astăzi în catedrala din Miercurea Ciuc, închipuind poarta către cer, ce se deschide tuturor celora ce se pleacă ei în rugăciune. Acest lucru ne este ilustrat prin numeroase istorii ale realității faptelor ei minunate, și prin tămăduirile ce s-au săvârșit prin Aceasta.”

La finalul Slujbei Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a adresat un cuvânt dascălilor de Religie, aflați de față cu prilejul Premierii Festive a elevilor merituoși care au dobândit rezultate deosebite la Olimpiada de Religie: „Datoria noastră devine misiune în momentul în care ne asumăm cu deplină credincioșie chemarea de a învăța de pe băncile școlii pe tinerii și tinerele care reprezintă viitorul Bisericii noastre. Lumină și luminători ai poporului, Preotul și Profesorul de Religie reprezintă amvonul de pe care vorbește Dumnezeu copiilor. Faceți-vă datoria cu deplină conștiinciozitate și purtați în rugăciune pe Maica Domnului, căreia îi încredințați sufletele curate ale tinerilor pe care-i învățați.”

A urmat Premierea cu Diplome de merit și Cărți de rugăciune și Icoane a elevilor merituoși, realizându-se și Premierea Proiectului socio-catehetic „Drumul către lumină”, dezvoltat de Asociația Social-Educativă Andrei Șaguna și Sectorul de Cateheză și Tineret al Episcopiei Covasnei și Harghitei, cu binecuvântarea Episcopiei Covasnei și Harghitei, și prin cofinațare de la Consiliul Județean Harghita, participanților fiindu-le acordate diploma Micul Pelerin, ca urmare a vizitării tuturor obiectivelor monahale din Județul Harghita, dar și a unor importante repere religioase și culturale ale zonei, Pelerinaj ce a fost o încununare a activităților catehetico-culturale desfășurate în prealabil în cadrul Centrului de tineret ce funcțio0nează pe lângă Centrul Eparhial.

Au urmat mulțumiri adresate de Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Andrei, Ierarhilor prezenți cu ocazia Praznicului de astăzi în Catedrala Episcopală, clerului monahal și de mir, mult distinșilor oaspeți din Instituțiile militarizate, oficialităților locale și centrale, precum și tuturor acelora care s-au ostenit și se ostenesc de-a pururi spre bunăstarea Bisericii noastre strămoșești.

 

Secretariatul Eparhial,

Sectorul media și comunicații