Încă din zorii dimineții, Preasfințitul Părinte Andrei a întâmpinat, alături de Părinții din Corpul Administrativ al Centrului Eparhial grupurile de colindători din Episcopie, venite ca să aducă vestea Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos.

Ziua a debutat prin colinda frumoasă a tinerilor păstoriți de Pc.Pr.Paroh Claudiu Pimen Voșloban, al Parohiei Voșlăbeni, care într-un rodnic parteneriat cu Școala din localitatea omonimă, cu susținerea cadrului didactic de specialitate al Disciplinei Religie, și sub directa coordonare a Conducerii acestei Instituții de învățământ a adus în inimile celor care au fost prezenți lumina curată a Slăvitului Praznic.

Au urmat micii colindători de la Grădinița „Mărul de Aur” din Miercurea Ciuc, coordonați de Doamnele Educatoare de la Secția Română, a căror cântec plăpând va răsuna până-n zorii curăției sufletelor lor, loc unde Însușii Hristos s-a sălășluit.

Sunetul tinerilor chitariști din Grupul „Chitara de Ciuc”, cărora s-au adăugat coordonatorii lor, a adus o bucurie vocal-instrumentală a Sărbătorii, pentru ca mai apoi ziua să fie încheiată de membrii Unităților Militarizate din Municipiul Miercurea Ciuc, care în uniforma specifică unităților în cadrul cărora activează, alături de colegi îmbrăcați în portul popular tradițional românesc, au adus un plus de culoare sonoră și cromatică Sălii „Patriarh Miron Cristea”din cadrul Centrului Episcopal.

Preasfinția Sa a primit din partea tuturora bunele urări, dăruindu-le cărți de rugăciune și calendare, adresându-le sărbători cu pace și liniște sufletească, lor și familiilor lor, iar binecuvântarea sărbătorii pe care azi am premers-o prin colindul sfânt și bun, dorind a fi tuturora pricină de regăsire a identității duhovnicești, spre a deveni înainte-mergători ai obiceiurilor și credinței străbune.