Astăzi, 05.08.2017, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la invitația și sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-Vicar Patriarhal și Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, în Biserica Seminarului Veniamin Costachi ce funcționează în apropierea Sfintei Mănăstiri Neamț, slujire prilejuită de sărbătoarea Sfântului român de la Hozeva, Sfântul Ioan Iacob, care-și are originea în Mănăstirea Neamțului.

         Într-un sobor sporit de preoți și diaconi și-n prezența a numeroși credincioși, Pc.Pr.Prof.Univ.Dr.Vasile Mihoc a susținut un cuvânt de învățătură vis-a-vis de viața mai puțin cunoscută a acestui Sfânt nemțean, prin lectura unor documente cu caracter inedit, pe care le-a regăsit în arhiva păstrată în Țara Sfântă.

         De asemenea Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a îndemnat pe bunii credincioși la statornicie în credință și ascultare de Dumnezeu, binecuvântând pe toți cei aflați de față.