Sâmbătă, 7 Octombrie 2017, Preasfințitul Părinte Andrei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Icoana Prodromița” din Comandău județul Covasna.

În cadrul Sfintei Liturghii doi dintre viețuitorii Sfintei Mănăstiri au intra în Cinul Monahal, Părintele Gamaliil a fost tuns monah iar fratele Daniel Cosmin Pinciuc a fost tuns rasofor primind numele de Daniil.

În cuvântul de învățătură Ierarhul i-a îndemnat pe cei doi să fie: „Atleți ai lui Hristos, ca oamenii văzând faptele voastre cele bune să Slăvească pe Tatăl nostru cel din Ceruri. Să vă rugați pentru poporul binecredincios. Să vă rugați în mănăstire pentru a lumii mântuire.”

La finalul Sfintei Liturghii Ierarhul a binecuvântat poporul binecredincios prezent la Dumnezeiasca Liturghie. Obștea Sfintei mănăstiri este povățuită duhovnicește de Protosinghelul Andrei Jilcu.