De praznicul Schimbării la Față a Domnului, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Schimbarea la Față” din Sita Buzăului, județul Covasna.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Această sărbătoarea amintește minunea care a avut loc pe muntele Tabor. Mântuitorul Hristos își descoperă dumnezeirea Sa prin natura umană pe care și-a asumat-o. Sărbătoarea datează de la începutul secolului IV când Împărăteasa Elena ctitorește o Biserică pe muntele Tabor. Icoana praznicului este extrem de bogată prin ceea ce transmite, în centru este Hristos Domnul, în veșmânt luminat al Învierii. Cei doi proroci, Moise și Ilie, iar la picioare ucenicii devotați, Petru, Ioan și Iacob. Apostolii sunt învăluiți în nor luminos, se descoperă harul de a fi văzut adevărata față a lui Dumnezeu Omul. Sfântul Ioan Gură de Aur motivează alegerea celor trei apostoli astfel: Petru era credincios, îl iubea mult pe Hristos, Ioan era iubit de Hristos, iar Iacob pentru înțelepciunea lui. A fost nevoie de cei doi profeți ai Vechiului Testament ca să aducă mărturisirea clară despre dumnezeirea lui Hristos. Două sunt motivele, primul motiv, fals cu reîncarnarea, pentru că oamenii credeau că este Moise s-au Ilie, iar doi, Hristos este mai mare decât Moise și Ilie, era Dumnezeu Cuvântul. Fața Mântuitorului strălucea ca soarele, această lumină venea din propriul său interior pentru că Dumnezeu este lumină. Schimbarea la Față ne descoperă puterea de transfigurare și de îndumnezeire prin rugăciune, prin meditație și prin contemplare, în Sfânta Biserică să le căutăm. Aici este „corabia” mântuirii noastre”.