Duminică, 7 mai 2017, un sobor de arhierei în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu Streza, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, au săvârșit o slujbă de binecuvântare a lucrărilor efectuate în vederea edificării bisericii „Adormirea Maicii Domnului” a parohiei Deva VI din județul Hunedoara. Alături de Înaltpreasfinția Sa au mai slujit Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și al Strehaiei, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și al Harghitei, și Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, înconjurați fiind de către un ales sobor de preoți și diaconi.

Slujba de binecuvântare oficiată în această seară de către soborul de arhierei reprezintă o anticipare a finalizării lucrărilor de construcție a bisericii devene, a cărei piatră de temelie a fost pusă încă din anul 1990, sub coordonarea preotului paroh de atunci, părintele Miron Mateș. Această deosebită misiune de edificare a bisericii a fost preluată de către preacucernicul părinte Vasile Vlad, actualul preot paroh al comunității. În urma acestei slujbe de binecuvântare, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie va putea fi oficiată în nava principală a bisericii.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu Streza, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, a evidențiat strădania deosebită a credincioșilor, biserica fiind o expresie vădită și concretă a credinței populare și jertfa pe care oamenii o aduc și o închină lui Dumnezeu. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa i-a îndemnat pe cei prezenți să continue această lucrare minunată, spre a ajunge cu bucurie ziua târnosirii acestei biserici monumentale, edificiu-simbol al municipiului Deva.

La final, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a oferit, în semn de prețuire pentru bogata activitate pastoral-misionară întreprinsă în cadrul parohiei devene, distincția Crucea Episcopiei Devei și Hunedoarei pentru clerici, preacucernicului părinte Miron Mateș, promotorul ridicării acestei biserici, și preacucernicului părinte Vasile Vlad, parohul comunității. De asemenea, ierarhul hunedorean a mulțumit atât soborului de arhierei, preoți și diaconi pentru bucuria slujirii în comuniune, cât și reprezentanților autorităților locale și centrale și tuturor credincioșilor prezenți la acest deosebit moment din viața liturgică a comunității „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Deva.

Articol preluat de pe site-ul Eparhiei Devei și Hunedoarei