Duminică 3 Septembrie Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Mănăstirea „Sfântul Ilie Tesviteanul” din Toplița județul Harghita, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diacon.

Răspunsurile la strană au fost date de viețuitorii mănăstirii „Sfântul Ilie Tesviteanul”.

La sfârșitul Sfintei Liturghii s-a săvârșit slujba parastasului pentru părintele Arhimandrit Mihail Goia care a fost stareț 45 de ani al acestei sfinte mănăstiri.

Preasfinția Sa a subliniat câteva daruri ale părintelui: „I-a primit pe toți, i-a iubit pe toți, s-a rugat pentru toți și a purtat sarcina tuturor celor care s-au spovedit la dânsul. Era liman duhovnicesc și odihnea pe toți care îi cereau sfatul cu multă bunătate.”

După săvârșirea parastasului soborul slujitor au săvârșit un Trisaghion la mormântul părintelui din cimitirul mănăstirii.