În Duminica a 32-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Evanghelistul Luca ne prezintă în Evanghelia de astăzi de la Luca 19, 1-10 convertirea lui Zaheu vameșul. Era chiar șeful vameșilor și era foarte bogat. Era disprețuit de popor pentru că se ocupa cu strângerea impozitelor pentru stăpânirea romană. Vameșii erau socotiți trădători de neam, necinstiți, lacomi, fără milă față de săraci, văduve și de cei necăjiți. Într-o zi trecea prin cetatea Ierihonului vestitul învățător Iisus din Nazaret, prietenul păcătoșilor, săvârșitorul atâtor minuni pe care le făcea cu cei bolnavi. Zaheu dorea să-l vadă dar avea o piedică, era mic de statură și nu-L putea vedea din mulțime. S-a urcat într-un sicomor. Ca să-L vezi pe Dumnezeu trebuie să urci pe un loc mai înalt. Mântuitorul l-a zărit, se oprește din drum în fața smochinului în care se afla urcat Zaheu. Se intersectează privirile și îi spune: „Zahee, grăbește-te că astăzi trebuie să rămân în casa ta” (Luca 19, 5). Această adresare directă formează o legătură cu Iisus. A coborât și l-a primit cu bucurie mare. A urmat o totală transformare a conștiinței lui Zaheu, o adevărată convertire. A renunțat la rău și și-a corectat greșeala vieții lui. „Jumătate din averea mea, Doamne, o dau la săraci și dacă am nedreptățit pe cineva cu ceva întorc împătrit” (Luca 19; 8).Afară în jurul casei lui Zaheu, dușmanii Învățătorului Iisus murmurau și ziceau: „ A intrat să găzduiască la un păcătos” (Luca 19; 7). Dar Iisus nu era interesat doar de Zaheu ci de toți ai casei lui: „Fiul Omului a venit să-l caute și să-l mântuiască pe cel pierdut, astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia” (Luca 19; 10). Averea pe care o acumulase Zaheu, necinstit, plana ca un blestem, nu numai asupra lui ci și asupra întregii familii. Dar prin cuvintele lui Iisus toți au fost izbăviți de ocara nedreptății lui pentru că i-a dezlegat Dumnezeu Omul. O conștiință zbuciumată de păcate și de nedreptăți îl face pe Zaheu să se convertească, iar Dumnezeu să-i fie oaspete.”

Răspunsurile la strană au fost date de către corala „Pocrov” a Catedralei Episcopale.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu