Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Andrei în preajma Sfintelor Paști, la Centrul Cutural ”Miron Cristea” s-au desfășurat activități educative și recreative cu tineri de toate vârstele. În cadrul centrului în mod organizat se desfășoară diverse activități, cum ar fi -Atelierul de pictură- coordonat de către maica Nicoleta Drăgan, cursuri de cusături și împletituri-coordonate de doamna preoteasă Ioana Racz, limba italiană- pr Mihai Mogoșescu, cursuri de istorie și grafică- ambele coordonate de Secretar Eparhial Pr Laurențiu Panciu (coordonator al Sectorului de Tineret și Cateheză din cadrul Centrului Eparhial).

Astfel, în perioada apropiată sărbătorilor Sfintelor Paști, Centrul Cultural împreună cu Asociația Social Educativă ”Andrei Șaguna” au fost gazdă pentru activitățile derulate prin Sectorul de Tineret și Cateheză al Centrului Eparhial de încondeiere a ouălor, cu copii dintre preșcolarii de la grădinița ”Mărul de Aur”, însoțiți de doamnele educatoare. Un număr de 41 de copii au participat la această activitate  precum și la efectuarea unor măști din carton, cântece, jocuri, de față fiind părinții consilieri Cristian Cristinoi și Ahid. Darius Mărcuș din partea Centrului Eparhial precum  și doamna preoteasă Andreea Panciu. La final toți cei mici au avut parte de bucurii și surprize, primind  și mici atenții din partea organizatorilor