La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit hirotonia întru preot a preacucernicului părinte diacon Gabriel Condrea, cel rânduit spre a păstori sufletele credincioșilor din parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din localitatea Reea, protopopiatul Hațeg, județul Hunedoara.

În cuvântul festiv rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și al Harghitei, a evocat cei șapte ani de slujire ai Preasfințitului Părinte Gurie în demnitatea de Episcop al Devei și Hunedoarei, felicitându-l pentru întreaga activitate pastorală întreprinsă pentru clerul și poporul hunedorean.

Au urmat felicitările din partea membrilor Centrului Eparhial, dar și mulțumirile Ierarhului pentru gândurile bune a celor aflați de față.

Secretariatul Eparhial,

Sectorul Media și Comunicații