Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Andrei, a arătat în cuvântul de învățătură sensurile adânci ale Sfintei Evanghelii, binecuvântând comunitatea acestei mici, dar dinamice Parohii: „Pericopa acestei duminici ne înfățișează prin verbul a crede, două minuni săvârșite de Mântuitorul în Patria Sa. Hristos Dumnezeu vorbește cu neputința umană (prin femeia cu curgerea sângelui și muribunda fiică a lui Iair), trecând până-n lumea de dincolo (atunci când aceasta adoarme), strigând pe fiecare dintre noi (Copilă ție îți spun scoală-te..), spre a ne învia din moartea păcatelor noastre…Să ne dea bunul Dumnezeu să rămânem vrednici credincioși ai Casei Lui, și credința nestrămutată să ne-o lucreze, cu al său har și iubire de oameni .”

Tot odată a fost săvârșită și slujba Parastasului în amintirea ctitorilor și credincioșilor acestei Parohii.

În după-amiaza zilei a avut loc în prezența Consilierilor Parohiali, precum și a Părintelui Dragoș Cojocaru, Parohul Parohiei Tulgheș-Sângeroasa slujba de sfințire a noii case parohiale, începute de fostul Părinte Paroh Țepeș- Marius Matei (în prezent slujitor al Parohiei Bilbor).

 

Secretariatul Eparhial

Sectorul Media și Comunicații