Ziua de 21 Mai, a fost o zi de bucurie duhovnicească pentru clerul Episcopiei Covasnei și Harghitei, când Ierarhul locului a slujit Sfânta Liturghie împreună cu toți preoții eparhiei care au fost convocați la Catedrala Episcopală „Sfântul Acoperământ al Maicii Domnului” și „Sfântul Ierarh Nicolae”, pentru a participa la Conferința preoțească cu tema „ Sfântul Ierarh Antim Ivireanul, ctitor de carte bisericească și educația religioasă a tinerilor astăzi”.

           Invitat de onoare al Preasfinției Sale a fost Arhidiacon Prof. Univ. Dr. Ioan Ică Jr. care în cadrul Dumnezeieștii Liturghii la pericopa Evanghelică a rostit un înălțător cuvânt de învățătură. La sfârșitul Sfintei Liturghii Pr. Profesor Ioan Ică Jr. a ținut Conferința preoțească și a scos în evidență rolul Sfântului Ierarh Antim Ivireanul și al Sfântului Mucenic Constantin Brâncoveanu în dezvoltarea limbii române în cultul bisericii. Pr. Prof. a spus : „Ierarh, Monah și Tipograf de carte și cultură românească, Sfântului Antim Ivireanul noi îi datorăm de fapt limba liturgică românească, el este cu adevărat ctitorul limbii liturgice românești, prin el ortodoxia românilor a vorbit pentru prima dată românește, lucru pe care nu trebuie să-l uităm, deoarece s-a petrecut într-un moment de înviere pentru sufletul și spiritul românesc. Antim Ivireanul și Constantin Brâncoveanu au fost oameni cu coloană vertebrală și pentru că au avut demnitate românească ortodoxă au și plătit prețul martiriului. De asemenea s-au adus în discuție modele de pastorație necesare în activitățile cu tinerii: „Pastorația tinerilor presupune recuperarea acestora din diverse locuri, din diverse stări, sau situații. Astfel este nevoie de două tipuri de pastorație: una pentru copii urmează să vină pentru care trebuie să reconstituim ideea de familie creștină adevărată, autentică, tradițională și alta pentru acei tineri care s-au pierdut și nu au parte de aceste tipuri de familii, care trebuie recuperați și integrați de unde sunt ei.”

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu