Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a oficiat în primele 4 zile din Săptămâna Mare slujba Pavecerniței Mari la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc în cadrul căreia a fost citit Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Scopul postului este întotdeauna unirea credinciosului cu Sfânta Treime în Hristos și în Trupul lui Hristos sau al Bisericii. Rodul postului este îmbrăcarea credinciosului cu veșmântul smereniei cu care s-a îmbrăcat Hristos când S-a făcut om. Pocăința unită cu postul este școala duhovnicească de Înviere a sufletului nostru. Această perioada de 40 de zile de post este perioadă de pocăință pentru tot ceea ce am făcut rău și perioadă de luminare a sufletului cu prezența sfințitoare a lui Hristos. Harul lui Dumnezeu se comunică tainic prin rugăciune dar mai ales prin Sfintele Taine. Prin postire noi dobândim prezența lucrătoare a lui Dumnezeu în noi ca iubire smerită apoi o arătăm în jur prin comportamentul nostru. Adam nu a postit și a fost alungat din Rai, a prețuit mai mult darul decât Dăruitorul. Postim să ne apropiem mai mult de Dumnezeu, postul este dăruire de sine s-au ofrandă de sine adusă lui Dumnezeu ca recunoștință pentru darul vieții și ca dorință de sfințire a vieții. Postul este dorința credinciosului de a se elibera de bunuri materiale trecătoare și limitate de a se unii cu Dumnezeu prin rugăciune. Postim pentru că îl iubim pe Dumnezeu din ceruri, Dătătorul vieții veșnice și dorim să ne unim cu El prin rugăciune și prin Sfânta Împărtășanie. Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul ne arată că păcatul pe care îl descrie nu este al unui singur om ci al firii umane căzută în păcate. Cântările bisericești au fost compuse de monahi care au avut lacrimile pocăinței ca dar al lui Dumnezeu și au plâns o viață întreagă pocăindu-se. Sfântul Ioan Hrisostom ne îndeamnă: Să dăruim ceea ce avem, postirea ca să primim ceea ce nu avem nepătimirea”.

 

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu