În contextul proclamării anului 2016 ca An omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română, pentru a sporii sentimentul liturgic prin înțelegerea implicațiilor istorice ale micilor modificări pe care cărțile de slujbă le-au suferit de-a lungul timpului, dar și a modalităților prin care a luat naștere limba plăcută românească în cult, urmând momentului Sfintei Liturghii, a fost invitat pentru momentul Conferinței Părintele Profesor Universitar Dr. Chifăr Nicolae, Decanul Facultății de Teologie din Sibiu, care a argumentat importanța prezenței unui georgian în spațiul românesc al secolului XVII, anume a aceluia care a ajuns să fie mai devotat cauzei românești, decât acei care se născuseră în acest teritoriu, sporind credința și patrimoniul Bisericii românești, dar și înfrumusețănd cultura prin arta sculpturii, picturii și a miniaturii, aducând tipografia la un nivel care nu mai fusese atins până atunci.

Astfel cel care a fost de alt neam și a simțit românește a ajuns și Mitropolit al Țării Românești, martir și sfânt mărturisitor al lui Hristos, fiind proslăvit de Biserică la data de 27 septembrie a fiecărui an.

 

Secretariatul Eparhial,

Sectorul Media și Comunicații