În perioada 19-22 Martie, în Episcopia Covasnei și Harghitei s-au desfășurat conferințele preoțești de primăvară sub președenția Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei. Conferințele au avut loc în cadrul celor patru protopopiate, Miercurea Ciuc, Sfântu Gheorghe, Buzăul Transilvan și Călimani.

Tema conferințelor a fost „Anul Omagial al unității de credință și de neam și Anul comemorativ al Făuritorilor Marii Uniri din 1918” la care au conferențiat câte doi preoți din fiecare protopopiat.

Subiectele dezbătut au fost următoarele:

•  Unitatea Bisericii în fața ereziilor și rolul ei în păstrarea și promovarea valorilor spiritualității ortodoxe românești,
  • Contribuția Bisericii la promovarea conștiinței naționale a poporului român și la făurirea statutului român unitar modern.
  • Unitatea de credință – temelie a unității Bisericii.
  • Unitatea bisericii în teritoriile locuite de români.

După susținerea referatelor, s-au dezbătut și probleme administrative ale parohiilor.