Episcopia Ortodoxă Română a Covasnei și Harghitei și Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria în colaborare cu Primăria şi Şcoala generală românească din Micherechi – Ungaria au organizat, între 10–12 iunie 2016, o tabără de religie la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” de la Izvorul Mureşului, în judeţul Harghita.

La această tabără au participat un număr de 21 de tineri care participă la orele de religie de la şcoala din Micherechi, fiind însoțiți de părintele singhel Visarion Tuderici, profesor de religie şi secretar eparhial la Episcopia Ortodoxă Română din Jula.

Scopul taberei este unul educativ-recreativ, tinerii bucurându-se de purtarea de grijă a Ierarhului lor, care le-a fost aproape la fiecare activitate, alături de maicile și părinții duhovnici ai așezământului monahal.

 

Inspector Cateheză și Tineret Pr.Drd.Panciu Laurențiu-Gabriel

Mai multe informații la:  http://trinitastv.ro/stiri-video/tabara-de-religie-pentru-copiii-din-micherechi-2-72052