După finalul slujirii Sfintei Liturghii a urmat un moment de mângâiere pentru obștea monahală viețuitoare în această Mănăstire, prin înfățișarea și numirea solemnă a noului Părinte Stareț, în persoana Părintelui Arhimandrit Emilian Telcean, cel care a fost alături de mai multă vreme fostului întâistătător al Mănăstirii, ajutându-l și susținându-l în demersurile administrativ-gospădărești și duhovnicești ale acesteia.

         Pentru a marca aceste clipe înălțătoare, Preasfinția Sa, a însoțit actul numirii și al instalării prin acordarea Crucii Eparhiale pentru clerici, Preacuviosului Părinte Arhimandrit Emilian Telcean, Stareț al Așezământului Monahal închinat Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, de la poalele Munților Călimani.

         La acest momentau fost prezenți distinși oaspeți din țară și străinătate, precum și reprezentanți ai autorităților locale.

 

Secretariatul Eparhial,

Sectorul Media și Comunicații