Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei în perioada 02-04 septembrie a.c., un grup de tineri au participat la o excursie în județul Hunedoara, activitatea s-a desfășurat în parteneriat cu Episcopia Devei și Hunedoarei -care s-a îngrijit de tineri în toată această perioadă- și cu Colegiul ”Octavian Goga” din Miercurea Ciuc.

         Tinerii coordonați de Pr Laurențiu Panciu-secretar eparhial, Pr Cristian Cristinoi-consilier social și prof Loredana Bijec au vizitat obiective istorice, culturale și religioase: Mănăstirea Crișan, Țebea- ”Panteonul moților și Gorunul lui Horea”, Cetatea Devei, Centrul Eparhial al Episcopiei Devei și Hunedoarei, Centrul pentru tineri-Ortho Caffe din Deva, Catelul Corvinilor- Hunedoara, Schitul Nandru, Mănăstirea Prislop, Rezervația de Zimbri din Hațeg-Slivut, Ceatatea Ulpia Traiana Sarmisegetusa.

Activitatea face parte din proietul ”Drumul către Lumină” aflat la a III-a ediție, prin care tinerii învață să își dezvolte abilitățile de autocunoaştere, de relaţionare şi socializare într-un cadru real, descoperind diferite obiective istorice, culturale și religioase din diferite zone ale țării.