Acest proiect presupune din partea Bisericii, dăruirea în rândurile tinerilor tinerilor, nu numai a informațiilor cu caracter religios, cu toate că spațiul dezvoltării activităților a fost de cele mai multe ori unul consacrat lui Dumnezeu- Biserica, sau zonele imediat învecinate-, ci s-a urmărit dezvoltarea moralității și a echilibrului vieții tinerești, sub toate aspectele, mai cu seamă găsirea de soluții și alternative la tot ceea ce poate oferii vicios societatea.

„Prin activitățile Departamentelor Sociale și catehetic și Tineret vom urmării în continuare desăvârșirea unui lait motiv tot mai pregnant regăsit în viața social-bisericească, anume definirea ca realitate vie a chipurilor pline de credință ale tuturor celora ce se simt tineri cu sufletul și cu duhul, și împodobesc prin prezența lor viața Bisericilor și a societății unde trăiesc.” (Consilier Social)

          De ce Pelerinaj?

Pentru că forma cea mai potrivită de a-ți dezvolta o convingere neclintită asupra unui lucru, va fi mereu cea a simțului văzului, dar tot odată și a încredințării prin  atingere…ceea ce vezi te zidește sau te dărâmă, îți oferă armonie interioară, sau poate să te dezamăgească.

Ieșirea din sfera amăgirilor și a dezamăgirilor iată că o poate oferii parcursul duhovnicesc-cultural al plecării pe un drum mai mult sau mai puțin cunoscut,  care să consolideze credințe, tradiții și obiceiuri dintr-un frumos spațiu multiconfesional și plurietnic. (Inspectorul Pentru Cateheză și Tineret la nivel Eparhial)

La finalul proiectului, cu ocazia hramului catedralei Episcopale din Miercurea Ciuc, Preasfințitul Părinte Andrei Episcopul Covasnei  și Harghitei într-un cadru festiv va înmâna câte o diplomă tuturor tinerilor care au participat la activitățile proiectului

 

Secretariatul Eparhial,

Sectorul media și comunicații