În Duminica dinaintea Botezului Domnului, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Episcopal „Sfinții Apostoli Petru, Pavel și Andrei” din Miercurea Ciuc.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Evanghelistul Marcu își începe Evanghelia cu prezentarea activității Sfântului Ioan Botezătorul. Predica și botezul Sfântului Ioan sunt începutul și piatra de hotar a activității Mielului lui Dumnezeu. Sfântul Evanghelist Marcu îl prezintă ca înger în trup care deschide calea călăuzindu-i pe evrei prin deșertul spiritual spre pământul făgăduinței. Ieșeau la el în pustia Iordanului tot ținutul Iudeii și cei din Ierusalim și se botezau de către el în râul Iordan mărturisindu-și păcatele lor. Sensul botezului Sfântului Ioan este cu totul diferit de cel al spălării eseniene. Spălarea eseniană era zilnică, iar botezul Sfântului Ioan se săvârșea o singură dată. Portretul fizic este relatat de către Sfântul Evanghelist Marcu: „Era îmbrăcat în haină de păr de cămilă, avea cingătoare de piele în jurul mijlocului și mânca lăcuste și miere sălbatică”( Marcu 1; 6). Hrana era foarte austeră, lăcustele erau hrana obișnuită a călugărilor eremiți și mierea sălbatică o lua din crăpăturile stâncilor. Misiunea în deșert a avut un ecou deosebit. Mulțime multă alerga la el și îi asculta cuvântul și îi cereau botezul, unii îi rămâneau ucenici, alții îi cereau sfaturi, iar o parte dintre farisei și cărturari îi monitorizau activitatea, tuturor le răspundea ca un proroc ce era. Pocăința era singura care putea pregăti venirea Mântuitorului Hristos. Smerenia Sfântului Ioan o găsim în Evanghelia după Marcu: „Nu sunt vrednic să mă plec să-I dezleg cureaua încălțămintelor” (1; 7). Era obiceiul ca atunci când stăpânii se întorceau dintr-o călătorie, robii să le dezlege încălțămintea. Sfântul Ioan boteza cu apă spre iertarea păcatelor, iar Mântuitorul botează cu Duh Sfânt în care Sfânta Treime are o împreună lucrare”.

La sfârșitul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți.