În Duminica Floriilor, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi la Mănăstirea „Sfânta Treime” din Făgețel, județul Harghita.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus credincioșilor:„Sărbătoarea Floriilor cade primăvara și poartă numele sărbătorii romane Floralia. Această sărbătoare este relatată de cei 4 Evangheliști. Mântuitorul și-a pregătit această intrare triumfală în Ierusalim, a trimis câțiva ucenici într-un sat la un om, numele lui nu-l știm din Sfintele Evanghelii, în fața porții au găsit un mânz de asină, l-au adus și S-a pregătit să intre în Cetate triumfal. Duminica aceasta a fost precedată de două mari evenimente care se petrecuseră, Învierea lui Lazăr și ungerea de către Maria cu mir a capului și picioarelor Domnului. Ne explicăm această intrare triumfală pentru că mulți iudei veniseră în Betania să-l vadă pe Lazăr înviat din morți. Mulți dintre iudei credeau în Iisus și s-au sfătuit să-l omoare pe Lazăr pentru că părăseau pe conducătorii poporului, Intrarea în Ierusalim a fost asemenea unui rege care se întoarce de la o bătălie victorioasă. Faptul că ședea pe asin, acesta în antichitate era animalul de paradă, de ceremonie, arată smerenia Fiului Omului. Calul era animalul de luptă. Purtătorul de biruință merge către patimă și moarte, însăși ungerea din Betania avea această semnificație. Evreii nu așteptau un Mesia care să-i dezrobească din sclavia păcatelor ci așteptau un erou care să-i elibereze din robia romanilor. Erau un popor cucerit, stăpânit și asuprit. Ne întrebăm; Când au fost sinceri? Când îl aclamau sau când îl osândeau? La acest Praznic să ne întărim credința și evlavia care sunt bunuri personale ale fiecărei persoane în parte. Să ne cultivăm relația noastră cu Dumnezeu.”

© Episcopia Covasnei și Harghitei