Astăzi, 14 Februarie, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Toplița.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a avut loc în incinta mănăstirii Sinaxa Monahală la care au participat stareții, starețele și duhovnicii mănăstirilor din Episcopia Covasnei și Harghitei.

În prima parte a Sinaxei Preasfinția Sa a prezentat un referat cu titlul „Dumnezeiasca Liturghie – inima vieții spirituale a Bisericii” fiind urmat de un al doilea referat intitulat „Bucuria Dumnezeieștii Liturghi.”, prezentat de Ierodiaconul Hrisostom – viețuitor la Centrul Eparhial.

În a doua parte a Sinaxei s-au dezbătut probleme duhovnicești, administrative și de misiune pentru bunul mers al rânduielii vieții monahale.

Citește: Referat Ps Andrei

Foto credit: Episcopia Covasnei și Harghitei