Urmare a aprobării anului 2021, de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, ca An omagial al pastorației românilor din afara României, pentru Patriarhia Română, în Episcopia Covasnei și Harghitei s-a desfășurat Concursul Național Catehetic, cu titlul: „Biserica – familia românilor de pretutindeni”, aprobat de Permanența Consiliului Național Bisericesc, în ședința sa de lucru din data de 10 decembrie 2020, temei 11751/2020.

Din rândul participanților s-au evidențiat 15 parohii, care au fost evaluate și premiate, după cum urmează:

  • Pentru județul Harghita:

Locul I: Parohia Ortodoxă „Sfântul Nicolae” – Toplița II și VI (Deal);

Locul II: Parohiile „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Bilbor I și II; „Duminica Tuturor Sfinților” – Călimănel; „Înălțarea Domnului” Toplița III-Vale;

Locul III: Parohiile „Adormirea Maicii Domnului” – Tulgheș; „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”- Poiana Veche; „Sfânta Parascheva” – Tulgheș-Sângeroasa; „Sfântul Nicolae și Acoperământul Maicii Domnului” – Miercurea Ciuc I; „Adormirea Maicii Domnului” – Sărmaș; „Schimbarea la Față” – Borsec; „Înălțarea Sfintei Cruci” – Capu-Corbului și „Pogorârea Sfântului Duh” – Corbu.

  • Pentru județul Covasna:

Locul II: Parohia Ortodoxă „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” –Întorsura Buzăului 1

Preasfințitul Părinte Andrei, Chiriarhul Eparhiei, a mulțumit tuturor celor implicați în viața Bisericii din această parte a țării, dăruind arhiereștile sale binecuvântări clerului, dascălilor și poporului dreptcredincios, îndemnând la sporirirea lucrării pastoral-învățătorești și catehetice în rândul clerului precum și a cadrelor didactice pentru specializarea Religie Ortodoxă, de pe cuprinsul Episcopiei noastre.

Premierea la nivel național a locului I se va realiza în concordață cu prevederile legale sanitare specifice perioadei pandemice pe care o traversăm.