În cuvintele rostite la Duminica a 26-a după Rusalii, Patriarhul Daniel a menţionat că „bogăția nu este rea în sine, pentru că ea vine de la Dumnezeu, dar modul folosirii ei poate fi rău sau bun”.

Pericopa duminicală prezintă Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina.

Urmare a patimii lăcomiei, bogatul din Evanghelie a decăzut spiritual, a explicat Patriarhul României.

„Bogatul nu are niciun merit, pentru că rodirea țarinei pe neașteptate a fost o surpriză făcută lui de Dumnezeu ca să vadă cum se comportă când deodată recolta este atât de mare încât nu se aștepta”.

„El şi-a îngropat sufletul în cele materiale și prin aceasta el a decăzut din calitatea de ființă spirituală, cugetătoare, iubitoare de Dumnezeu și de semeni la nivelul ființei biologice care doar mănâncă, bea și se odihnește”.

Pentru a preveni moartea spirituală, Patriarhul explică cum ne putem îmbogăți în Dumnezeu.

„Prin lumina credinței, a pocăinței, a gândurilor curate, a cuvintelor și a faptelor bune din iubire smerită și milostivă și această iubire devine lumina sufletului nemuritor care după moartea trupului merge în ceruri. De aceea, lumina din suflet nu o poate lua moartea”.

Foto credit: Basilica.ro