În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa le-a vorbit credincioșilor prezenți despre contextul întemnițării Sfântului Ioan Botezătorul, cel mai mare om născut din femeie pe lângă cel politic are două motive: autoritatea sa morală asupra conationalilor, în mod public condamna păcatul curviei (Matei 14 :3-5). Un an a fost închis în temnița din Macherus apoi a fost speculat momentul zilei de naștere al lui Irod, origine faraonică, după care a fost decapitat. Sfântul Ioan Botezătorul a fost înmormântat în Sevastia de către ucenicii săi. Capul sfântului se păstrează în muzeul Topkai din Istanbul. Creștinii, evreii și musulmanii cinstesc Sfintele Moaște ale Sfântului Ioan Botezătorul. În icoana Dreptului Judecător, Sfântul Ioan apare mijlocind împreună cu Maica Domnului pentru ca Mântuitorul să-și arate mai mult mila decât dreptatea.

În cadrul Dumnezeieștii Liturghii tânărul Racz Andrei a fost hirotonit în treapta diaconiei pentru a sluji la Capelele Unităților Militare din cadrul Brigăzii Vânători de Munte „Virgil Bădulescu” din Miercurea Ciuc. Tânărul preot Pintilie Ciprian a fost hirotesit duhovnic.

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu