Prilejuită de acest mare praznic, a fost și slujirea Arhierească a trei întâi stătători ai Bisericii noastre strămoșești. Din soborul Ierarhilor a făcut parte Înaltpreasfinția Sa, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, precum și Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Hargitei.

         În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu a vorbit despre taina mare și minunată a Dumnezeului nostru, care se proslăvește întru Sfinți săi: „La această Sfântă și aleasă Sărbătoare doresc să vă adresez îndemnul de a urma pilda de evlavie și de virtute a Sfântului Ierarh Nicolae; asta înseamnă că trebuie să avem conștiința că pe pământ trebuie să trăim duhovnicește, nu pierzând timpul, ci câștigând vremile, nu-n petreceri și desfătări, pentru a pregăti pașaportul spre eternitate. Nu am venit aici, pe pământ, spre a ne etala virtuțile noastre morale și faptele noastre bune, pentru a fi lăudați de semeni, ci pentru ca atunci când vom fi chemați de Dumnezeu acasă, în patria de sus, unde ne așteaptă bucurii inefabile și mângâiere, să putem zice dimpreună cu Sfântul apostol Petru, care spune: Fiți și voi Sfinți după întreaga voastră purtare, trăiți-vă întru frică zilele nevredniciei voastre.”

         La finalul Slujbei Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Andrei a adresat un cuvânt de mulțumire tuturor celor aflați de față, autorități locale și centrale, Ierarhilor, preoților slujitori, dar și tuturor oamenilor veniți de aproape sau mai de departe spre a serba după cum se cuvine Hramul Istoric al Catedralei Episcopale din Miercurea Ciuc.

         Ca o cunună a zilei, Preasfințitul Părinte Andrei a acordat diplome și Crucea Eparhială pentru mireni „ Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” unui număr de 15 Mame eroine, care au purtat în pântece și la pieptul lor peste șapte copii, ca mângâiere pentru nevoința lor, apropierea de Sfânta noastră Biserică, dar și pentru păstrarea tradiției creștinești autentice, fiind pildă și îndemn pentru generația tânără.

 

Secretariatul Eparhial

Sectorul media și comunicații