Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc care și-a sărbătorit hramul istoric.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Pe Sfântul Ierarh Nicolae îl vedem în doua ipostaze. Moș Nicolae pe care nu îl vedem niciodată, este moșul care aduce daruri și le pune în ghetuțe copiilor. Frumos îl descrie Octavian Goga în poezia Pace : „Blând zâmbește din icoană, Cuviosul Niculaie”. În a doua ipostază îl vedem pe Sfântul Ierarh Nicolae în icoană și știm că este o persoană istorică care a trăit în secolele III-IV, pe care îl pomenim în calendar în data de 6 Decembrie a fiecărui an. Născut în Patara din Asia Mică în anul 270 din părinții Teofan și Nona. Primește numele de botez Nicolae care înseamnă biruitor de popoare. A fost un om evlavios cu multă credință, viață sfântă, om al faptei bune și bun predicator. A trăit persecuțiile date de Dioclețian și Maximilian până la Constantin cel Mare care a dat libertate creștinilor. Pentru multele sale binefaceri și-a creonat aureola unui om bun și milostiv. În timpul episcopatului său dărâmă statuia Artemidei – zeița naturii, iar din aurul rezultat îl transformă în ajutoare pentru copii orfani. De aceea este iubit de copii și are apelativul de Moșul blând și bun. Sfintele lui moaște au fost duse în secolul VIII de la Mira la Bari în Italia. În anul 1987 Papa Ioan Paul al VII-lea dăruiește Patriarhului Atenagora al Constantinopolului o parte din sfintele lui moaște. Mâna dreaptă a Sfântului Nicolae se află în biserica „Sfântu Gheorghe Nou” din București. Peste 800.000 de mii de români îi poartă numele Sfântului Nicolae.”

Preotul Ganea Răzvan – Vlad a fost hirotesit Iconom Stavrofor.

Răspunsurile la strană au fost de către corala „Pocrov” a Catedralei Episcopale.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu