Preasfințitul Părinte Andrei a slujit înconjurat de aceștia Sfânta Liturghie, prilej cu care Părintele Paroh Olaru Ioan a fost ridicat în rangul de Iconom Stavrofor, primind brâul roșu și Crucea pectorală ca urmare a milostivirii lui Dumnezeu, părintele îngrijindu-se temeinic de sporirea de-a lungul timpului a vieții bisericești din această parohie: „Iubiți frați întru Hristos Domnul, Părintele frățiilor voastre primește astăzi îndoită cinste, ca urmare a strădaniei sporirii în credință a credincioșilor, dar și datorită lucrării administrativ-pastorale ce se poate vedea cu ochiul liber prin frumusețea Casei lui Dumnezeu. Meritul păstorului este mereu acela datorat cumințeniei păstoriților săi.”

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a arătat judecățile drepte ale Judecătorului nemitarnic, Hristos Dumnezeu: „Copii mei duhovnicești, putem trage o concluzie asupra istoriei prezentate prin intermediul pildei Evangheliei de astăzi, și anume, faptul că Dumnezeu toate le rânduiește cu înțelepciune spre mântuirea oamenilor, dăruind tuturor îndestulat timpul mântuirii. De noi depinde dacă vom trăi viața noastră în cumințenie și ascultare față de Acesta, sau vom alege să ne cheltuim timpul defectuos, pierzându-ne veșnica ședere în rândurile sfinților”.

A urmat săvârșirea Slujbei Parastasului în amintirea tuturor celora care odihnesc în cimitirul Parohiei, credincioși adormiți întru Hristos Domnul din sânul comunității.

 

Secretariatul Eparhial

Sectorul media și comunicații