Duminică, 7 Iulie 2019, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta Liturghie în Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din Toplița.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Pericopa Evanghelică care s-a citit astăzi de la evanghelistul Matei capitolul 6 versetele 22-33 ne arată modul în care trebuie să ne trăim viața ca oameni duhovnicești atașați de Sfânta Biserică și de rânduielile Ei. Lumina ochiului sufletesc este conștiința s-au discernământul dintre bine și rău, între sensul adevărat al vieții ca legătură a omului cu Dumnezeu. Dacă avem conștiință curată și gândire înțeleaptă, viața noastră se umple de lumină, să avem mai întâi grijă de sufletul nemuritor și de dobândirea vieții veșnice prin credință în Dumnezeu. Să ne îngrijim de modul în care se prezintă sufletul în fața lui Dumnezeu, să ne îmbrăcăm sufletul cu „haină luminoasă” prin prezența sfințitoare a Duhului Sfânt. Să ne hrănim cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu prin lucrarea Duhului Sfânt și Sfintele Taine cu care ne sfințim”.

La sfârșitul Sfintei Liturghii Preacucernicul Preot Filip Bogdan Alexandru a fost hirotesit Iconom Stavrofor.