În Duminica a VIII-a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Paraclis Episcopal din Sfântu Gheorghe, județul Covasna.

Preasfinția Sa în cuvântul de învățătură rostit credincioșilor a spus: „Ucenicii erau în plină misiune, li se cerea să asigure totul, cele materiale și spirituale dar în același timp și misiunea socială. Unde este Hristos pustiul se transformă în Rai. În jurul Mântuitorului era mulțime multă adunată, apostolii erau intrigații că nu-i slobozește să meargă să-și cumpere de mâncare pentru că venea seara. Iisus a hotărât să îi hrănească prin minune: „N-au trebuință să se ducă, dați-le voi să mănânce” (Matei 14; 16). Mulțimea se afla în prezența pâinii Vieții. Dumnezeu a vrut să vadă cum gândesc apostolii în situații de criză. Aducând cele 5 pâini și 2 pești, Hristos Domnul le-a binecuvântat apoi a dat-o ucenicilor să o împartă mulțimii care erau așezați în cete de 50 și 100 de inși. Au mâncat ca la 5000 mii de bărbați afară de femei și de copii. După Pogorârea Sfântului Duh, apostolii au împărțit euharistic mâncarea Vieții veșnice.”