Sâmbătă, 13 Aprilie 2019, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Valea Mare județul Covasna.

În cadrul Sfintei Liturghii monahul Matei a fost hirotonit Ierodiacon, iar tânărul Cristian a fost tuns în monahism primind numele de Monahul Calinic.

Preasfinția Sa în cuvântul de învățătură a spus credincioșilor: „ Sfântul Apostol Pavel în Epistola 3 către Corinteni se ruga lui Dumnezeu ca să nu se facă netrebnic, el postea și se ruga: „Îmi chinuiesc trupul meu și îl supun robiei ca nu cumva altora propovăduind eu însumi să mă fac netrebnic. (1 Corinteni 9;27) Cântările de la strană din această perioadă ne îndeamnă la post, smerenie și rugăciune. Perioada postului este perioadă de a ne îndrepta viața.”

Preasfinția Sa a îndemnat obștea Sfintei Mănăstiri și credincioșii prezenți la nevoință, post, rugăciune și fapte bune.

La sfârșitul Sfintei Liturghii s-a săvârșit rânduiala parastasului pentru ctitorii mănăstirii și cei adormiți din veac în Domnul.

Foto credit: Episcopia Covasnei și Harghitei