În ziua de Prăznuire a Intrării Maicii Domnului în Biserică, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Acoperământul Maicii Domnului” din Miercurea Ciuc.

Preasfinția Sa a rostit un bogat cuvânt de învățătură credincioșilor prezenți: „Evanghelia de astăzi este rânduită de Biserică a fi citită la fiecare sărbătoare de pomenire a Maicii Domnului. Pentru că Maria, sora lui Lazăr și a Martei din Betania are o asemănare cu Maica Domnului, ascultă cu smerenie și evlavie Cuvântul lui Dumnezeu. În evanghelia de astăzi este lăudată Maica Domnului de către o femeie din popor: „Fericit este pântecele care te-a purtat și sânii la care ai supt!” (Luca 11; 27). Maria, sora Martei asculta Cuvântul lui Dumnezeu care S-a făcut om din iubire pentru oameni. Maria ne învață că ascultarea de Cuvântul lui Dumnezeu este cea dintâi și cea mai necesară lucrare a omului. Cele două surori și-au manifestat prețuirea de Hristos Domnul în mod diferit. Maica Domnului ascultă Cuvântul lui Dumnezeu, Îl naște, Îl arată lumii, ea devine icoana bisericii în care locuiește tainicul Hristos. Cinstirea Maicii Domnului este o lucrare duhovnicească a poporului român bine-credincios care cinstește pe Fiul dar nu uită nici de mama care L-a născut. Sărbătoarea de astăzi a fost instituită în secolul al VIII-lea. În secolul V și VI s-a răspândit practica postului Crăciunului. Biserica a stabilit că în data de 21 Noiembrie, adică în ziua a 7-a de la începutul postului Crăciunului (15 Noiembrie) să avem o sărbătoare a Maicii Domnului care ne amintește de pregătirea ei timp de 12 ani în Templul de la Ierusalim. Templul avea și o școală de creștere și educare a fetelor în credință și activități practice, confecționarea și curățirea veșmintelor de la templu, menținerea curățeniei și înfrumusețarea locașului sacru. Așa a crescut Maica Domnului în curăție, în rugăciune și în dialog cu îngerii, să devină chivot dumnezeiesc și sfânt.”

Răspunsurile la strană au fost date de către Corala „Pocrov” a Catedralei Episcopale.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu