De Praznicul Învierii Domnului, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Slujba Învierii urmată de Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur. Sfânta Lumină, care cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel și a delegației Patriarhiei Române condusă de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, a fost adusă și la noi în țară fiind împărțită credincioșilor de către Preasfințitul Părinte Andrei în cadrul Slujbei Învierii.

Sfintele Paști au fost sfințite și binecuvântate dimpreună cu mâncărurile de carne aduse de credincioși. Înainte de începerea Sfintei Liturghii Preasfinția Sa a dat citire pastoralei la Învierea Domnului nostru Iisus Hristos.

Răspunsurile la strană au fost date de către corala episcopală.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți și le-a urat sănătate și bucurie veșnică în Iisus Hristos cel Înviat!