În contextul anului  2019, An omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari) și comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti, în conformitate cu programul desfășurării Concursului Național Catehetic „Hristos: Sufletul satului meu”, în Episcopia Covasnei și Harghitei, la nivel de protoierie, a avut loc jurizarea portofoliilor tinerilor ce s-au implicat alături de profesorii și preoții parohi din Protopopiatele Miercurea Ciuc și Călimani.

Dintre portofoliile realizate au fost alese primele trei din fiecare protopopiat:

Protopopiatul Miercurea Ciuc:

Locul I: „De la sat la oraș – Hristos este același” – Gheorgheni I și II

Locul II: „Hristos: Sufletul satului meu” – Miercurea Ciuc

Locul III: „Biserica și satul meu” – Odorheiu Secuiesc II

Protopopiatul Călimani:

Locul I: „Veșnicia s-a născut la sat” – Călimănel

Locul II: „Satul românesc, tezaurul credinței” – Toplița I

Locul III: „Din frumusețile satului meu” – Subcetate

La jurizarea finală ce va fi realizată la nivel de Eparhie vor fi selectate primele două portofolii câștigătoare ale locului I din fiecare județ al Episcopiei, pentru a reprezenta frumoasa lucrare a tinerilor participanți la momentul festiv al Hramului istoric al Catedralei Patriarhale, din 15 mai 2019.