Marți a doua zi de Post, obștea monahală de la Mănăstirea „Nașterea Sf. Ioan Botezătorul” de la Valea Mare s-a bucurat duhovnicește împreună cu ierarhul locului la slujba Canonului Mare al Sf.Andrei Criteanul.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a subliniat: „ Această periodă a Postului Mare ne ridică duhovnicește pe calea virtuțiilor duhovnicești.În această perioadă inmulțim metaniile. Metania în limba greacă înseamnă schimbarea minții, modului de a gândi, de a vorbii și de a lucra. În perioada aceasta limbajul și veșmântul liturgic al Bisericii se schimbă pentru a ajuta și sufletul și trupul la pocăință. Când omul începe să realizeze că este creștin numai atât cât trăiește în comuniune cu Dumnezeu Cuvântul, el poate birui ispitele care îi vin în gând, în faptă și în cuvânt. Prin rugăciune noi ne prindem de Dumnezeu Preamilostivul și strigăm „Miluiește-mă, Dumnezeule miluiește-mă”, această rugăciune devine legătura noastră reală cu Cerul. În societatea secularizată a scăzut conștiința păcatului, iar unde practica pocăinței slăbește nu este nici dor de sfințenie. Când smerenia este înlocuită cu justificarea răului omul devine iresponsabil. Pocăința este convertirea de la rău la bine și este o  mare binecuvântare pe care Dumnezeu a dat-o Bisericii pentru a dobândi mântuirea sau comuniunea eternă cu Dumnezeu. Rugăciunea este comuniunea omului cu Dumnezeu iar mintea  omului ia forma luminii dumnezeiești. Oamenii care se roagă stăruitor si atent au fața luminoasă pentru că au adunat lumină în suflet.Rugăciunea este izvor de ajutor dumnezeiesc, izvor de pace, de liniștire, de sănătare și izvor de mântuire. Să ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos să ne ajute să simțim rugăciunea spre slava lui Dumnezeu și mântuirea noastră.”

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu