Astăzi, în prima Vineri din Postul Mare, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghia a Darurilor înainte Sfințite la Mănăstirea „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul” din Făgețel.

La început Liturghia Darurilor era săvârșită seara la vremea obișnuită a Vecerniei. În felul acesta credincioșii ajunau în ziua respectivă iar Sfânta Liturghie era o priveghere, așa a așezat-o Sfântul Grigorie Dialogul care a trăit în a doua jumătate a sec. al VI-lea.

În predica rostită la finalul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa a atras atenția asupra faptului că „rugăciunea de pocăință în această perioadă când postim este rugăciune de ridicare din păcat.

„În rugăciune, omul cuvântător se unește cu Dumnezeu Cuvântul. Cei care se roagă au fața luminoasă pentru că au adunat lumină în suflet. Rugăciunea este ajutor dumnezeiesc, izvor de pace și de liniște, izvor de sănătate, izvor de iubire și de mântuire.”