Astăzi, în a cincea zi din Postul Mare, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a săvârșit la orele Vecerniei, prima Sfântă Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite, la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc, alături de un sobor de preoți și diaconi. 

La momentul potrivit, Preacuviosul Părinte Ierodiacon Hristom Chiriac, a împărtășit credincioșilor un frumos cuvânt de învățătură: „După aceste patru zile de post, în care s-a săvârșit Canonul cel mare a Sfântului Ierarh Andrei Criteanul, ne regăsim în Biserica Mântuitorului Hristos, la Liturghia Darurilor mai înainte sfințite. Cu alte cuvinte, ne regăsim la întâiul ospăț euharistic din această perioadă binecuvântată a Postului Mare. Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, pe care în această seară am săvârșit-o, este o slujbă de împărtășire cu Trupul și Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Ne întrebăm de ce ne aflăm în seara aceasta la Liturghia Darurilor? Răspunsul îl aflăm în Psalmul 41, versetul 1, în care prorocul David spune: „În ce chip dorește cerbul izvoarele apelor, așa Te dorește sufletul meu pe Tine, Dumnezeule”. Canonul de pocăință din aceste zile ne-a arătat că prin postire, noi ne debarasăm de grija cea lumească, ne curățăm mintea, trupul și sufletul nostru. Prin pocăință ne aducem aminte de făgăduința pe care am făcut-o la Taina Botezului, și anume că viața noastră, de acum încolo, este o viață pe care o trăim în Hristos! Fie ca în această perioadă de urcuș duhovnicesc să petrecem din ospăț în ospăț, pregătindu-ne de fiecare dată, de la Liturghie la Liturghie, rostind „Cu credință și cu dragoste să vă apropiați, ca părtași vieții veșnice să ne facem.” Amin.”

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu