În ziua sărbătorii Sf. Ioan de Rila, vineri, 19 octombrie 2018, Mitropolitul Naum de Ruse (Biserica Ortodoxă a Bulgariei) a aniversat 50 ani prin rugăciune.

Momentul festiv a fost marcat în Catedrala din Ruse prin Sfânta Liturghie prezidată de ierarhul bulgar. Alături de Înaltpreasfinţia Sa au slujit ierarhi din mai multe Biserici Ortodoxe surori, informează Biserica Ortodoxă a Bulgariei.

Delegaţia Bisericii Ortodoxe Române a fost formată din Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Preasfinţitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei, şi Preasfintitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului.

Cu acest prilej, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat un mesaj de felicitare Înaltpreasfinţitului Părinte Naum, acesta fiind apropiat Bisericii Ortodoxe Române.

Mitropolitul Naum de Ruse a participat anul acesta la hramul Manastirii ,,Sfantul Ilie Tesviteanul” din Toplita.