Astăzi, 25 August 2019, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc.

Preasfinția Sa în cuvântul de învățătură rostit credincioșilor a spus: „Această minune a avut loc imediat după Schimbarea la Față la poalele muntelui Tabor în Cetatea Daburia. Tatăl copilului lunatic s-a prezentat la apostoli dar ei nu au putut să-l vindece. Crizele bolii se manifestau în raport cu fazele lunii: „cel nebun se schimbă cu luna” (Isus Sirah 27;11). Tatăl copilului era îngrijorat de boala copilului și revoltat de neputința apostolilor în faza suferinței. Copilul pe lângă boală era stăpânit și de diavol. Tatăl copilului avea o speranță, doctorul Hristos. Face câteva gesturi liturgice: a îngenunchiat, s-a închinat și s-a rugat. Mântuitorul Iisus Hristos sensibilizat răspunde: „Aduceți-l aici la mine” (Matei 17; 17). Stăpânul Cerului și al Pământului ceartă demonul punându-i interdicție, copilul s-a făcut sănătos și l-a luat de mână Hristos. Rugăciunea însoțită de post aduce vindecare sufletească și trupească. Fără credință puternică existența noastră nu are sens.”

Răspunsurile la strană au fost date de către Corala „Pocrov” a Catedralei Episcopale.