Cu prilejul sărbătorii „Nașterea Maicii Domnului”, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a binecuvântat lucrările de pictură la Paraclisul Mănăstirii Doamnei de la Moglănești – Toplița cu hramurile Sfânta Muceniță Fotini și Sfântul Ierarh Ioan Maximovici. Apoi a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în altarul de vară al așezământului monahal.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a evidențiat cele două motive pentru care oamenii găsesc fericirea pe pământ: „Maria partea cea bună și-a ales, care nu se va lua de la ea” (Luca 10; 42). Fericiți sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l împlinesc pe el. Primul motiv al fericirii omului este de a asculta cuvântul lui Dumnezeu și al împlini pe el. Al doilea motiv pentru care oamenii sunt fericiți este cuprins în evanghelia de astăzi când o femeie din popor îi spune mântuitorului: „Fericit este pântecele ce te-a purtat și sânii pe care i-ai supt” (Luca 11; 27). Mesajul Bisericii în ziua Nașterii Maicii Domnului este să ascultăm de cuvântul lui Dumnezeu, iar familia creștină nașterea de prunci crescuți în frică de Dumnezeu, rușine de oameni și iubire de neam. Cel care ascultă cuvântul lui Dumnezeu nu rătăcește pentru că are mărturie cuvintele Sfintei Scripturi.”

La sfârșitul Sfintei Liturghii a felicitat pe ce care poartă numele Maria și derivatele de la ea.

Răspunsurile la strană au fost date de corul Filomelos din Onești.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu