Miercuri, 28 noiembrie 2018, când s-au împlinit 29 de ani de la trecerea la cele veșnice a Părintelui Arsenie Boca, la Mănăstirea Prislop a fost săvârșită Dumnezeiasca Liturghie de către un sobor de arhierei, preoți și diaconi, în frunte cu Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei. Din soborul slujitor au mai făcut parte Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Ilarion Făgărășanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, și Preasfințitul Părinte Episcop Daniil.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de către Preasfințitul Părinte Episcop Andrei care a vorbit despre grijile acestei vieți, care, de multe ori, ne ocupă prea mult timp din viața de zi cu zi și, astfel, uităm să ne împlinim nevoile sufletești care ne duc mai aproape de Dumnezeu și de Împărăția Lui.

De asemenea, Preasfințitul Părinte Episcop Daniil a adresat credincioșilor un cuvânt de învățătură.

Arhipăstorul hunedorean, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, a mulțumit tuturor slujitorilor și credincioșilor pentru osteneala de a veni și în acest an la Mănăstirea Prislop pentru a se ruga împreună.

La finalul Sfintei Liturghii, soborul sfințiților slujitori a oficiat slujba Parastasului și apoi o slujbă de pomenire la mormântul Părintelui Arsenie Boca, aflat în cimitirul așezământului monahal.

Articol preluat: Episcopia Devei și Hunedoarei

Foto credit: Episcopia Covasnei și Harghitei