În Sâmbăta lui Lazăr, 20 aprilie 2019, în biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din parohia Cinciș, Protopopiatul Deva, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, alături de un sobor de preoți, au săvârșit rânduiala Parastasului pentru Părintele Crăciun Opre și Preoteasa Anica. La slujbă au participat un număr mare de preoți și credincioși, dintre care, mulți fii duhovnicești ai Părintelui Crăciun.

Preasfințitul Părinte Episcop Andrei a rostit un cuvânt de învățătură în care a evidențiat modelul de adevărată slujire și jertfă, pe care Părintele Crăciun de la Cinciș l-a lăsat sfințiților slujitori ai Sfântului Altar.

La final, a fost săvârșită și o slujbă de pomenire la mormântul Părintelui Crăciun și al Preotesei Anica, aflate în curtea bisericii din Cinciș.

Părintele Crăciun Opre s-a născut în 17 iunie 1925, în satul Cărăsău din județul Bihor. A fost arestat ca student teolog la 31 mai 1948, fiind condamnat la opt ani de închisoare corecțională, sub acuza de „uneltire împotriva ordinii sociale”. Până la eliberare, la 28 mai 1956, a parcurs o mare parte din lagărul concentraționar comunist: Arad. Oradea, Timișoara, Aiud, Pitești, Jilava, Canal-Peninsula și Gherla. În anul 1962 s-a căsătorit cu tânăra Anișoara din satul Ciniș, ucenică apropiată a Părintelui Arsenie Boca. A fost încadrat ulterior ca preot în parohiile Hășdău (1964-1974) și Cinciș-Cerna (1974-2010). A trecut la cele veșnice în 8 aprilie 2012, în ziua praznicului Intrării Domnului în Ierusalim.

Sursă: Episcopia Devei și Hunedoarei

Foto credit: Episcopia Covasnei și Harghitei