Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit în Duminica a XXV-a după Rusalii, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoți și diaconi la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc. Preasfinția Sa a rostit la finalul slujbei rugăciunea de intrare în Postul Nașterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos și i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți.

Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor despre Pilda samarineanului milostiv (Luca 10, 25-37): „Pilda de astăzi se citește la începutul Postului Nașterii Domnului. Această pildă ne ajută să înțelegem semnificația duhovnicească a postului unit cu rugăciunea și cu milostenia. Sfântul Evanghelist Luca ne relatează întâlnirea dintre Mântuitorul Hristos și un învățător de Lege. Acesta ispitindu-L pe Mântuitorul cu întrebarea „Învățătorule, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?”(Luca 10; 25) Iisus Hristos în aduce aminte de Legea Veche, legile date de Moise referitor la Dumnezeu și la aproapele și i-a zis: „Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți”.(Luca 10; 27) „Atunci Iisus i-a zis: Drept ai răspuns; fă aceasta și vei fi viu.”( Luca 10; 28) Această Pericopă Evanghelică este legată de statutul de creștin și de credibilitatea creștinului. În această Pericopă Evanghelică constatăm trei atitudini ale omului față de om. Omul contra om – „Un om cobora de la Ierusalim spre Ierihon, și a căzut între tâlhari, care după ce l-au dezbrăcat l-au rănit, au plecat lăsându-l aproape mort”. (Luca 10; 30) Distanța aceasta de 25 de km de la Ierusalim la Ierihon era un loc favorabil pentru tâlhari. Pe acolo treceau negustori cu pungi de galbeni. A doua atitudine, omul pe lângă om –  „Din întâmplare se cobora pe calea aceea și văzându-l a trecut pe alături. De asemenea și un levit ajungând în acel  loc a văzut și a trecut pe alături.” (Luca 10; 31-32) Ei se fereau să se atingă de mort ca să nu se întineze. Din punct de vedere cultic erau justificați, dar un om și viața lui sunt mai presus de Legile Vechiului Testament. A treia atitudine, omul pentru om – Intră în acțiune un samarinean milostiv căruia i se face milă de el și îi acordă primul ajutor. Toarnă pe răni untdelemn și vin, primul dezinfectant. Samarineanul rămâne cu el peste noapte, nu-l părăsește. A doua zi îi spune gazdei „Scoate doi dinari, ia dat gazdei și ia zis, ai grijă de el și ce vei mai cheltui când mă voi întoarce îți voi da înapoi.”( Luca 10; 35) Samarineanul putea zice în sinea  lui, cu acest iudeu avem un dușman în minus pentru neamul nostru, dar nu a procedat așa. Mila, ca sentiment a pus-o în practică și a făcut milă, a făcut fapta cea bună pe care să ne învrednicească Bunul Dumnezeu să o facem și noi în acest binecuvântat post care începe de mâine.”

Răspunsurile la strană au fost date de către corala „Pocrov” a Catedralei Episcopale din Miercurea Ciuc.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu