Cu ocazia zilei de prăznuire a Sfântului Grigorie Decapolitul, (loc unde sunt păstrate Sfintele sale Moaște),din Arhiepiscopia Râmnicului, în soborul lărgit de Arhierei, format din:Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților, Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Ilarion Făgărășanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei și Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

În cuvântul de învățătură împărtășit, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu a tâlcuit pericopa evanghelică a duminicii,Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina, argumentând amplasarea acesteia în perioada Postului Nașterii Domnului prin chemarea pe care însuși Dumnezeu ne-o adresează de a ne curății simțirile, devenind mai milostivi și prin fapte bune, deprinși cu contemplarea lui Dumnezeu.

 

Secretariatul Eparhial

Sectorul Media și Comunicații