Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a ales joi, prin vot secret, pe Preasfințitul Părinte Nestor în demnitatea de Episcop al Devei și Hunedoarei, în locul vrednicului de pomenire Episcop Gurie Georgiu, decedat în luna octombrie.

PS Nestor a îndeplinit, din luna februarie a acestui an, slujirea de Arhiereu vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei.

Pentru aceeași demnitate a candidat și Arhimandritul Gherontie Ciupe, vicarul-administrativ eparhial al Episcopiei Devei şi Hunedoarei. PS Nestor a primit 38 de voturi din cele 46 exprimate.

Ceremonia de întronizare va avea loc în data de 26 decembrie.

Biografie

PS Nestor, pe numele de mirean Dumitru-Cristian Dinculeană, s-a născut în 11 iunie 1983, în Craiova, județul Dolj. Între anii 2003-2007 a urmat cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă din Craiova, Secția Teologie Pastorală. În 2009 a absolvit un master la aceeași instituție de învățământ.

A urmat cursuri de doctorat, între 2011-2014, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia. A obținut o bursă de studiu la Padova-Italia în vederea redactării tezei de doctorat (2012-2013). A obținut titlul de doctor în 2015.

În 2009 a fost tuns în monahism și a primit numele de Nestor. A fost hirotonit ieromonah în 2011 și hirotesit arhimandrit în 2014.

În 2013, pe o perioadă de jumătate de an, a îndeplinit funcția de Consilier Pastoral-Liturgic al Episcopiei Devei și Hunedoarei.

Între 2013-2018 a fost Vicar Administrativ – bisericesc, din 2018, Vicar administrativ – eparhial, iar din februarie 2021 a îndeplinit slujirea Arhiereu vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, cu titulatura „Hunedoreanul”.

Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu