LA BRIGADA 61 VÂNĂTORI DE MUNTE „General Virgil Bădulescu”, azi, 22 decembrie 2021 , la sediul Marii Unități de Vânători de Munte din garnizoana Miercurea Ciuc, a avut loc ceremonia de predare a comenzii și a Drapelului de Luptă al Brigăzii 61 Vânători de Munte „General Virgil Bădulescu”.
În cadrul ceremoniei, desfășurată în prezența domnului general-maior Dorin BLAIU, comandantul Diviziei 4 Infanterie ,,GEMINA”, domnul general de brigadă Florin STAN, a predat comanda și Drapelul de Luptă al Brigăzii 61 Vânători de Munte „General Virgil Bădulescu” domnului colonel Nicolae-Gabriel OROS.
La eveniment au participat, subprefectul cu atribuții de prefect al județului Harghita, domnul Marius ȚEPELUȘ, președintele Consiliului Județean Harghita domnul Csaba BORBOLY, Episcopul Covasnei și Harghitei Preasfinția Sa Andrei MOLDOVAN, comandanții și șefii instituțiilor din Sistemul Național de Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională din garnizoană, precum și comandanții structurilor subordonate Marii Unități.
Text: TRANDAFIR Alin
Foto: ANDRONACHE Daniel &TRANDAFIR Alin