La ceas de seară, în cântec de toacă unit cu glasurile cuvioase ale Slujitorilor Sfintelor Altare, în ajunul Praznicului închinat Adormirii Maicii Domnului, în 14 august 2017, mulțime mare de popor binecredincios a venit spre a-și pleca genunchii-n rugăciune la Mănăstirea de la Izvorul Mureșului, ocrotită de Preacurata Fecioară Maria.

Obște și credincioși au primit în liniștea slujbei privegherii hrana duhovnicească a cântării, a rugăciunii și a cuvîntului, stând plini de râvnă și dornici de a pregusta harul dumnezeiesc revărsat din izvoarele lacrimilor ce curățesc haina păcatelor tuturora.

Aceștia s-au rugat împreună cu Ierarhul locului, Preasfințitul Părinte Andrei și Preasfințitul Părinte Ignatie Mureșanul, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Spaniei și Portugaliei, și au preaslăvit pe Născătoarea de Dumnezeu, căreia i-au cerut mijlocirea; apoi au înconjurat Biserica Sfintei Mănăstiri și au privegheat întreaga noapte spre a se pregăti pentru măritul praznic al Adormirii Maicii lui Dumnezeu.

În cuvântul de învățătură rostit s-a făcut amintire de necesitatea răbdării necazurilor, care sub o dreaptă raportare devin curățitoare și dăruitoare de cunună celora ce le poartă cu credință și ascultare.

Răspunsurile la strană au fost oferite de corala psaltică Anastasios din Târgu Mureș.